Igény keletkezett a feljutásra/lejutásra egy másik szintre? Kérdései vannak ennek kapcsán? Mint például:
- mekkora helyet foglal el a lépcső a lakótérből?
- mennyire lesz kényelmes a lépcsőm?
- milyen födémkivágásra van szükség?
- tudom hasznossá tenni a megjelenő holttereket?
- mennyibe fog ez nekem kerülni?
- stbstb..
E rövid bejegyzéssel néhány támpontot szeretnénk nyújtani, segíteni a gondolkodásban.
Egy lépcső fő jellemzői kiszámíthatók néhány adatból
Szükséges alapadatok:
- belmagasság
- födém vastagság,
- födémkivágás mérete,
- falak elhelyezkedése,
- nyílászárók elhelyezkedése
Az adatokból számolhatók olyan lépcső-változatok, melyek következő tulajdonságai már értékelhetők a megrendelő igényei szerint
Számolható tulajdonságok:
- lépcsőfokok száma
- fellépő magasság
- belépő magasság
- lépéshossz
- lépcső dőlésszöge
- lépcsőkar bruttó és nettó szélessége
- lépcső alapterülete
Egy adott helyre többféle geometriájú lépcsőt lehet építeni. A célunk, hogy minden szempontnak leginkább megfelelőt – optimálisat – találjunk ügyfeleinkkel közösen.
Adatok, jellemzők értelmezése
Nézzünk egy konkrét példát
Vegyünk egy átlagos 2,7 m belmagasságot és 30 cm födémvastagságot. A fal mellett a szoba közepén legyen a födémkivágásunk 2,5m x 1m. Ide tervezhetünk egyenes lépcsőt mondjuk 15 lépcsőfokkal, hogy egyszerű legyen a számolás.
Fellépő magasságunk 20 cm lesz (300 cm : 15 lépcsőfok = 20 )
A belépőmagasságot úgy választjuk meg, hogy a fejmagasság (!) 2 m legyen. Ezt inkább rajzon mutatjuk meg:
Ezzel kialakul a lépéshossz is, ami: 61,1 cm és a lépcső dőlésszöge: 43,47°; valamint a lépcső szükséges alapterülete: 2,9 m2 (3,02×0,96)
Mivel a födém kivágás 1 m, a bruttó szélesség is 1 m lesz, viszont a karok szélessége lejön ebből (4+5,2 cm), így megvan a nettó 90,8 cm szélesség.
Mit jelentenek ezek a számok, adatok?
A lépcső dőlésszöge és a lépéshossz egy kényelmes lépcsőt ad, habár a 20 cm lépésmagasság még éppen a határon van. Amennyiben gyerekek, vagy idősek is sokat használják a lépcsőt, lehet érdemes elgondolkodni, hogy 1 lépcsőfokkal több legyen. Ez 18,75 cm lépésmagasságot eredményez. Azonos alapterület véve csökkenni fog a lépéshossz, a dőlésszög pedig megmarad.
Esetleg ha van lehetőség a födémkivágást kicsit meghosszabbítani, akkor az alacsonyabb lépésmagassághoz társul az eredeti lépéshossz, valamint a lépcső dőlésszöge kisebb lesz (41,63°) Így egy még kényelmesebb lépcsőt kapunk, habár a lépcső alapterülete kissé megnőtt. (Ilyenkor merülhet fel, hogyan lehet kihasználni a lépcső alatti területeket minél jobban, amire szintén kínálunk lehetőségeket)
Más paramétereket is változtathatunk természetesen és más-más eredményt kapunk, melyeket értelmeznünk kell és összevetni az igényekkel.
Jellemzően azért nem ennyire kellemes adottságokkal találkozunk, mint a példában. Ilyenkor kerül szóba többféle lehetőség, mint pl. fordulós, pihenős, esetleg helytakarékos lépcsők…
Bemutatóterem:
Minden jobban érthető, ha látjuk is, amiről beszélünk. Ezért nagy örömmel vesszük, amikor kedves ügyfeleink meglátogatnak bennünket bemutató termünkben, ahol megnézhetik, kipróbálhatják a különböző lépcsőket, megbeszéljük az igényeket és az adottságokat. Megtekinthetik a fafajták választékát, a felületkezelési változatokat, kiválaszthatják a korlát, kapaszkodó típusát…
Lépcső? Csak a Lépcsőcentrumtól!
Vélemény, hozzászólás?